• Prvé krabičky plné lásky k nám už dorazili.

Ďakujeme všetkým dobrosrdečným ľudom,

ktorí sa spolu s nami rozhodli potešiť seniorov

v Centre sociálnych služieb Horný Turiec v Turčianskych Tepliciach.

Chcete sa k nám pridať?

Svoju krabičku môžete priniesť každý pracovný deň v čase 8: 00 - 15: 30 h

k nám do Centra voľného času Úsmev.

Nezabudnite, už len do 2. 12. 2021!

Ďakujeme!

• Zadania pre šachový krúžok - 16. 11. 2021

• Ahojte šachisti,

vyzerá to tak, že sa ešte nejaký čas osobne nestretneme. Mnohí z Vás by ste však radi hrali šach a precvičovali

si svoje vedomosti a zručnosti. Výbornou príležitosťou je hrať online šach,kde Vám počítač pridelí súpera z

ktorejkoľvek časti sveta. Môžete sa však dohodnúť aj na online hre so svojim reálnym kamarátom.

Ako na to? Pozrite si toto  video  od Timejky s názvom Ako a kde hrať online

https://www.youtube.com/watch?v=_wVhhDRvLsY a vyskúšajte si to, či už cez počítač, tablet alebo telefón.

Budem rada ak mi napíšete do mailu, či sa Vám to podarilo, akú máte prezývku a môžeme si online zahrať

aj spolu niekedy.

Ak ste vyriešili úlohy z minulého týždňa, napíšte mi na zpaverova@gmail.com.

• Aj tento rok sme sa stali zberným miestom pre projekt "Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?"

Ak sa chcete pridať k nám a potešiť seniorov v Centre sociálnych služieb Horný Turiec v Turčianskych Tepliciach,

postup je nasledovný:

- pripravte si ozdobný baliaci papier a krabicu od topánok

- zabaľte samostatne vrch a spodok krabice

- naplňte krabičku niečím sladkým, slaným, teplým, voňavým, na čítanie, prípadne na pamiatku

- zabalenú krabičku prineste do Centra voľného času Úsmev v Turčianskych Tepliciach

Svoje krabičky pre babičky a deduškov môžete odovzdať v termíne

od 19. novembra 2021 do 2. decembra 2021 v čase 8: 00 h - 15: 30 h.

V prípade záujmu o odovzdanie mimo určených hodín, prosím kontaktujte pani Kravarikovu

formou sms správy na tel. číslo 0918 344 636.

Viac info na www.kolkolasky.sk

• Zadania pre šachový krúžok - 9. 11. 2021

• Ahojte šachisti,

pripravila som si pre Vás video  a niekoľko úloh, ktoré nadväzujú na to, čo sme si hovorili na poslednej hodine.

Učili sme sa, ako si ochrániť figúrku. V prípade, že by ste si to chceli sami zopakovať, tak si pozrite pracovný list s názvom Ochrana figúriek teória

Ja Vám to tak stručne zhrniem. Ak je naša figúrka napadnutá máte 4 možnosti, čo s ňou:

1. ustúpiť – dajte pozor, aby ste ustúpili na políčko, kde vaša figúrka bude v bezpečí

2. pokryť

3. vziať útočníka – čiže tú figúrku, ktorá napadla tú vašu (dajte pozor, aby to bola dobrá výmena)

4. predstavením inej figúrky – čo znamená, že medzi útočníka a našu napadnutú figúrku predsunieme inú našu figúrku

Pozrite si video mojej detskej kamarátky Timejky s názvom Šachoviny – 7. časť – Útok, výmena, krytie nájdete ho v tomto linku  https://www.sachrajec.sk/kruzky/  (ak vám nepôjde, napíšte mi, pošlem vám ho do emailu)

A teraz si to vyskúšate na riešení úloh. Pracovné listy si buď vytlačte a ceruzkou zaznačte odpovede do hárku, alebo riešenie zapíšte v anotácii. Anotácia je označenie figúrky a políčka podľa súradníc (napríklad Jd7 – znamená že jazdec ustúpil na políčko d7, Se2 – strelec na e2, K- kráľ, D – dáma, V – veža, pešiaka neoznačujeme, stačí napísať c7)

A teraz, čo som si pripravila:

Máte 3 pracovné listy: Ochrana figúriek UHNUTIE, POKRYTIE, VZATIE ÚTOČNÍKA

V každom urobte nasledovné:

1. všimnite si, ktorá figúrka je napadnutá

2. vyriešte, ako ju zachránite

na ťahu je väčšinou biely, ak je v pravom hornom rohu čierna gulička, znamená, že na ťahu je čierny

V každom pracovnom liste vyriešte aspoň 3 diagramy. Samozrejme, ideálne bude, aby ste vyriešili všetky diagramy, určite sa vám to zíde pri hraní skutočných partií.

BONUSOVÁ ÚLOHA pre najsnaživejších šachistov: pracovný list s názvom Mat 1 ťahom. Na ťahu je biely a jedným ťahom dá mat čiernemu.  Toto je dobrovoľná úloha. (pre Maxa a Viktóriu, ktorí podobné úlohy riešili už minule je Povinná :-) )

Ak by ste mali otázky, zavolajte mi na telefónne číslo 0904 684 350, alebo napíšte na e-mail: zpaverova@gmail.com

• Cezpoľný beh 2021

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Cezpoľný beh 2021.

Dňa 14. 10. 2021 sa uskutočnilo okresné kolo v cezpoľnom behu žiakov a žiačok ZŠ a SŠ.
            Tohto kola sa zúčastnili 4 školy nášho okresu, ktoré sa v kategórii družstiev umiestnili nasledovne:
            Kategória žiaci:
            1. miesto - ŠŠ- Gymnázium M. Galandu Turčianske Teplice
            2. miesto - ZŠ Horná Štubňa
            3. miesto - SŠ- ZŠ s MŠ Školská Turčianske Teplice
            Kategória žiačky:
            1. miesto - Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice
            2. miesto - SŠ- ZŠ s MŠ Školská Turčianske Teplice
            3. miesto - ZŠ Horná Štubňa.
            V kategórii jednotlivcov sa žiakom darilo nasledovne:
            1. miesto - Rebidáš Š.
            2. miesto - Schnierer J.
            3. miesto - Fánči T.
            Kategória žiačok bola zastúpená nasledovne:
            1. miesto - Chabadová T.
            2. miesto - Muchová M.
            3. miesto - Škutová N.

Ďakujeme všetkým školám, ich žiakom a žiačkám za účasť a veríme, že sa po zlepšení situácie opäť stretneme.